Gdzie ptaki najchętniej zamieszkują?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych także kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te szalenie często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego gatunku ptaka zobaczyć można dodatkowo w północnym regionie Azji , a także Ameryce Północnej. Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem po części traktuje się go jako osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka okresem, w którym leci w kierunku południowej Europy czy też północnej Afryki.

Tereny podmokłe

W naszym kraju mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie oraz zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską oraz Białowieską. Jest to ptak rozpowszechniony naszym kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam na tych obszarach, na których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na obszarze całego kontynentu. Pomimo, że niezwykle często za najmniejszego ptaka bierze się strzyżyka, to właśnie sięgający maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Gdzie ptaki najchętniej zamieszkują?