Gdzie ptaki najchętniej zamieszkują?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych także kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te szalenie często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego gatunku ptaka zobaczyć można dodatkowo w północnym regionie Azji , a także Ameryce Północnej. Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem po części traktuje się go jako osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka okresem, w którym leci w kierunku południowej Europy czy też północnej Afryki.

Tereny podmokłe

W naszym kraju mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie oraz zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską oraz Białowieską. Jest to ptak rozpowszechniony naszym kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam na tych obszarach, na których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na obszarze całego kontynentu. Pomimo, że niezwykle często za najmniejszego ptaka bierze się strzyżyka, to właśnie sięgający maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma dosyć dużą głowę i krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego posiadają zbliżone do siebie tak samo wymiary jak również sposób ubarwienia. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niżeli spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zauważa się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego rozpoznaje się samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *